Trubačský kurz

OPK Lučenec zorganizovala tzv. nultý ročník trubačského kurzu pre záujemcov a záujemkyne zo svojich radov.

Nápad, zorganizovať pre našich členov trubačský kurz dostal predseda OsK poľovníckej komory Mgr. Paľko Drugda. Po pozitívnom ohlase u členov predstavenstva sme sa pustili do hľadania tých správnych a odborne zdatných lektorov. A podarilo sa nám to myslím dokonale. Naše pozvanie naučiť správne základy prijali hneď 2 odborníci, a to Ing. Edmund Hatiar a Mgr. art. Ján Smutný.

Ako najvhodnejšia lokalita bol vybraný PR Madačka, kde sme na poľovníckej chate mohli nerušene začať.

Po konzultáciách s lektormi bol termín stanovený na dni 21. až 23. augusta 2015.

Otvorenie trubačského kurzu vykonali predseda OPK Ing. Miloš Kovář a podpredseda OPK JUDr. Rudolf Kulich. Vyzdvihli potrebu zachovávania poľovníckych zvykov, tradícií aj takouto formou.

Po otvorení sa záujemci rozdelili sa na dve skupiny a to začiatočníci a pokročilí. Každá "hodina" trvala 45 minút a prestávka 15 minút. To preto, aby si vraj aj pľúca oddýchli... 

Cvičenia sa začínali zakaždým tým, že sa všetci poriadne rozdýchali, najprv brucho – bránica - pľúca. Vraj to fakt funguje :-))

Na druhý deň pribudli niektorí pokročilí (ktorí na zahájení chýbali kvôli pracovným povinnostiam), nakoľko mali zlozvyky od „samoučby“ a potrebovali okrem teoretického vysvetľovania aj počuť správne tóny (melódiu) z úst lektorov. Výučba trvala od rána od 9,00 do 20,00 hodiny s obednou a večernou "veľkou" prestávkou. Lesničiari sa učili vyšší tón „c“ a rohy nižšie „c“. Poobede sa učili základy hudobnej výchovy - noty a čítanie nôt.

V nedeľu sa naši lesničiari už pokúsili hrať aj viac hlas. A vraj im to išlo celkom dobre.... 

Veľkým pozitívom na celom kurze bolo, že lektori mali ku každému individuálny prístup, povedali čo kto robí zle, čo musí docvičiť a hlavne veľa - veľa, aj keď sa im čosi nepodarilo, pochválili, povzbudili. To bola asi hlavná motivácia, keď sa nedarilo a najradšej by to nechali tak...

Keď sme sa na obed po ukončení kurzu pýtali našich trubačov a trubačiek ako hodnotia tento „víkend“, ohlasy boli pozitívne. Nás organizátorov to samozrejme teší a zároveň zaväzuje snažiť sa takéto podujatie organizovať každoročne. Propagovať poľovnícku osvetu aj touto formou je našou povinnosťou a úlohou.

Poďakovanie patrí v prvom rade lektorom, že si našli čas a mali chuť cestovať veľa kilometrov, aby odovzdali svoje teoretické a praktické vedomosti ďalším zanietencom, ktorým učarovala lesnica, resp. lesný roh. Ďalej poďakovanie patrí JUDr. Kulichovi, ktorý nezištne poskytol priestory poľovníckej chaty a postaral sa aj zabezpečenie pohostenia počas celého víkendového podujatia. Samozrejme naša vďaka patrí aj všetkým zúčastneným z radov našich členov, ktorí (é) sa rozhodli absolvovať tento kurz, naučiť sa niečo nové, porovnať si svoje umenie s kolegami a dať poľovníckym podujatiam, na ktorých sa zúčastnia so svojimi lesnicami alebo lesnými rohmi dôstojnejší a slávnostnejší charakter.

My ostatní, ktorí sme boli do celého tohto podujatia nejako zainteresovaní, sa budeme snažiť, aby toto podujatie nebolo ojedinelé, ale uskutočňovalo sa každoročne s čo najväčším počtom záujemcov...

Poľovníctvu zdar!

Ing. Miloš KOVÁŘ, predseda OPK

Ing. Miroslav Šupica, vedúci kancelárie OPK

DSC03100.jpgDSC03095.jpgDSC03093.jpgDSC03103.jpgDSC03094.jpgDSCF9820.jpgDSCF9834.jpgDSC03113 1.jpgDSC03080.jpgDSC03110.jpgDSC03082.jpgDSC03079 1.jpgDSC03096.jpg

Prílohy:
Stiahnúť tento súbor (Trubacskykurz.JPG)Trubacskykurz.JPG[článok, scan]1281 kB
Nachádzate sa tu: Home Aktuálne Osveta Trubačský kurz