Úspech Slovenska na 1. majstrovstvách Európy poľovníckych trubačov v Mariánskych Lázňach
- Podrobnosti
- Napísané: streda, 05. október 2016, 10:33
V známom kúpeľnom meste Mariánske Lázne sa v termíne 30.9.-1.10.2016 stretli na prvých oficiálnych majstrovstvách Európy poľovnícki trubači z Česka, Nemecka, Poľska, Slovenska a Slovinska. Myšlienka zorganizovania tohto výnimočného podujatia vznikla už takmer pred štvrťstoročím práve v Mariánskych Lázňach. Úspešne sa ju podarilo zrealizovať Klubu trubačůČMMJ v spolupráci s ČMMJ z.s. a to na základe spoločnej medzinárodnej Deklarácie, ktorá bola podpísaná a uznaná všetkými vyššie uvedenými krajinami 7. decembra 2014 v Prahe. Tým sa načrtla nová cesta medzinárodnej spolupráce, ktorá dala zároveň základ novej tradícii.
Predvečer súťaže sa pre verejnosť uskutočnil koncert západočeského symfonického orchestra Mariánske Lázne na ktorom sa v bloku poľovníckej hudby predstavili aj všetci účastníci Majstrovstiev Európy poľovníckych trubačov. Ich vystúpenie si vyslúžilo v závere búrlivý potlesk publika.
Súťažný deň sa začal sprievodným pochodom účastníkov, ktorý prešiel okolo známej Kolonády a okolitých návštevníkov zvolával trúbením poľovníckych signálov na miesto súťaže, ktoré bolo pripravené v sále Casína. V úvode boli predstavení viacerí vážení hostia a porota, ktorá odborne dohliadala nad súťažnými výkonmi v zložení: Peter Vacek (CZ, supervisor), Matěj Vacek (CZ), Bohuslav Smutný (SR), Kryzstof Kadlec (PL), Thomas Franke (DE), Gregor O. Rettinger (SLO), Rudolf Jandrasits (AT). Za Slovenský poľovnícky zväz sa oficiálne zúčastnil a zároveň prišiel podporiť slovenskú delegáciu Róbert Komjáti-Nagy predseda osvetovej komisie spolu s Imrichom Šubom riaditeľom kancelárie SPK a SPZ.
Jednotlivé štáty delegovali na majstrovstvá svoje elitné súbory, ktoré sa nominovali prostredníctvom národných súťaží. Za klub trubačov Slovenskej republiky pri SPZ boli vyslané tri súbory – dva v ladení in B Trubači LF TU Zvolen a PS UPS Lutila a jeden v ladení in Es Novum Castrum Liptovský Hrádok. V súťaži sa predstavilo celkom 18 súborov z toho 11 v ladení in B a 7 v ladení in Es. V prvom súťažnom kole sa hrali dve povinné skladby a jedna voliteľná. Do finále postúpili z každej kategórie tri súbory, ktoré medzi sebou zabojovali o titul Majstrov Európy poľovníckej hudby 2016.
Po skončení finálnych trubačských vystúpení sa všetci stretli na spoločnej svätohubertskej omši, ktorá sa konala v kostole Nanebovzatia Panny Márie. Spev v súzvuku s tónmi lesníc umocnil atmosféru v chráme, čo určite v každom z nás zanechalo pokoru a nezabudnuteľné dojmy.
Na spoločnom stretnutí organizátorov ME, zástupcov poľovníckych zväzov jednotlivých krajín a poroty sa diskutovalo okrem iného aj o nasledujúcom 2. ročníku ME poľovníckych trubačov, ktorý by sa mal uskutočniť v roku 2018. Ako pozvaní zástupcovia jednotlivých krajín boli na tomto stretnutí prítomní: CZ- Jiří Janota, Jiří Chmel, Martina Novotná, Radek Šroler a Petr Duda, SR- Imrich Šuba, Róbert Komjáti-Nagy, Edmund Hatiar a Veronika Vallová, DE- Steffen Liebig, Thomas Franke, PL- Maciej Strawa, SLO- Gregor O. Rettinger, AT- Rudolf Jandrasits. Spomedzi uvedených zástupcov sa na vyzvanie organizátorov prihlásilo o ich usporiadanie Slovensko, čo všetci prítomní kladne prijali.
A ako to nakoniec všetko dopadlo?
Slovenskí trubači postúpili do finále v kategórii in B – súbor Trubači LF TU Zvolen v zložení: Valentín Priehoda, Jakub Badrna, Oskár Takács, Ivana Kôpková, Ivona Kulizáková, Tomáš Burzala, Stanislav Raždík a Damián Gondek.
A taktiež v kategórii in Es – súbor Novum Castrum Liptovský Hrádok v zložení: Dom inika Gúberová, Ivan Bútora, Šimon Pajtinka, Veronika Vallová, Edmund Hatiar, Stanislav Legutko, Michal Olos a Štefan Chramec.
MAJSTRAMI Európy poľovníckej hudby 2016 v oboch súťažných kategóriách sa stali Trubači OMS Přerov, ktorí pôsobia v Českej republike od roku 1994 a sú niekoľkonásobnými víťazmi národných, ale aj medzinárodných súťaží trubačov.
Súťažný deň bol ukončený záverečným „prípitkom“ liečivej vody jedného z minerálnych prameňov priamo pri fontáne, ktorá sa spustila za zvukov slávnej skladby Vltava od Bedřicha Smetanu.
Chceme sa týmto poďakovať všetkým hráčom, ktorí vzorne reprezentovali našu krajinu a šírili slovenskú poľovnícku kultúru na tomto významnom podujatí. Svojim nadšením pre hru na poľovnícke nástroje lesničiari dokázali, že sa slovenská poľovnícka hudba nestratí ani v rámci Európy a napreduje ďalej. Úprimné poďakovanie patrí organizátorom majstrovstiev menovite pánovi Petrovi Šeplavému a Petrovi Vackovi. V neposlednom rade patrí vďaka Slovenskej poľovníckej komore, Slovenskému poľovníckemu zväzu a Klubu trubačov SR za podporu a pomoc pri organizačnom zabezpečení vyslania reprezentácie na toto významné poľovnícke podujatie. Na záver by som sa rada poďakovala v mene súťažiacich aj pánom Bohuslavovi Smutnému, Jánovi Smutnému, Petrovi Dudovi, Edmundovi Hatiarovi a Michalovi Olosovi za odbornú prípravu reprezentačných súborov.
ĎAKUJEME.
Poľovníckej hudbe ZDAR!
Za účastníkov a K SPK, Ing. Veronika Vallová